Navigation
Home Page

Governors Who's Who

The Role of the Governing Body

 

Governing bodies oversee the work of the school and make sure it provides a good quality education for its pupils.

Working in partnership with the head and other staff, governors are involved in:

 

  • setting the school's aims and policies;

  • improving standards of teaching and achievement;

  • setting the school's budget plan and monitoring expenditure;

  • interviewing and appointing teachers and support staff;

  • acting as a link between the church, the local community and the school;

  • dealing with complaints about the school;

  • drawing up an action plan after an inspection, and monitoring the success of the plan.

 

There are 12 governors at our school -  a term of office for our governors is 4 years.

 

  • 3 X Foundation – representing and celebrating our status as a faith school.
  • 3 X Parents – representing the parental body of the school
  • 3 X Co-opted – representing the community at large bringing in relevant skills/experience
  • 1 X Staff – representing the staff of the school
  • 1 X Local Authority – representing Bury Council
  • 1 X Head Teacher

 

In addition to this the Governing Body may appoint Associate Governors when and if it requires them.

Miss R Canavan is currently an Associate Governor.

 

We have recently appointed one of our Governors, Laura Armstrong, as 'Governor for Well Being' - both adult and children. This reflects the school's commitment to the social, emotional and mental health of our whole school community.

Governors’ Information:

 

Title

Name

Role

Term of Office

From                  To

Designation/Elected By

Mrs

Catherine Hamilton

 

13-09-2020

12-09-2024

Foundation - Diocesan Representative

Rev

David Thomson

 

Ex officio

 

Foundation - Priest in Charge

Mrs

Gwen White

 

08-11-2019

07-11-2023

Foundation - PCC Representative

Mr

Max Varnom

 

01-09-2019

31-08-2023

Co-opted

Mr

Philip Holden

 

01-09-2019

31-08-2023

Co-opted

Mrs

Jayne Deakin

Chair of Governors

09-10-2019

08-10-2023

Co-opted

Mr

David Seddon

 

12-02-2020

11-02-2024

Parent

Mrs

Laura Armstrong

 

09-10-2020

08-10-2024

Parent - Governor for Well Being

Mrs

Helen Howcroft-Swift

 

09-10-2020

08-10-2024

Parent

Mr

Simon Collier

Vice Chair

01-09-2019

31-08-2023

Local Authority

Mrs

Janine McGadie

 

15-09-2017

14-09-2021

Staff

Mr

David Gerrard

 

Ex officio

 

Head Teacher

           
Miss Ruth Canavan   09-10-2019 08-10-2023 Associate
    Recent Governors    

 

   

Cllr Sharon Briggs

Mr Richard Jamieson

Mrs T Franklin

   

 

Local Authority

Local Authority

Parent

 

 

Title

Name

Associate/ Full Membership

 

Voting Rights

(Yes/No)

Any Declared Personal Pecuniary Interest in School

Any Family, Partner and/or Spouse Pecuniary Interest in School

Formal Connections to Other Schools

Attendance

Oct 2019/Oct 2020

Full Governors (4)

Mr

Max Varnom

Full / Yes

None

None

None

 4/4           100% 

Rev

David Thomson

Full / Yes

None

None

None

 

 3/4            75%

Mrs

Gwen White

Full / Yes

None

None

None

 4/4           100%

Mr

Simon Collier

Full / Yes

None

None

None

 

 4/4           100%

Mr

Philip Holden

Full / Yes

None

None

None

 4/4           100%

Mr

David Seddon

Full / Yes

None

None

Employed at Little Lever High

 2/2           100%

Mrs

Jayne Deakin

Full / Yes

None

None

None

 4/4           100%

Mrs

Catherine Hamilton

Full / Yes

None

None

None

 4/4           100%

Mrs

Laura Armstrong

Full / Yes

None

None

None

N/A    appt. 10/20

Mrs

Helen Howcroft-Swift

Full / Yes

None None

Employed at Caldershaw Primary

 

N/A    appt. 10/20      

Mrs

Janine McGadie

Full / Yes

Employee - none

None

None

 3/4           75%

 

Mr

David Gerrard

Full / Yes

Employee - none

None

None

 4/4           100%

Miss  Ruth Canavan Assoc./No Employee - none None None 4/4            100%

 

Governors’ Committees:

There are two main sub committees working under the delegation of the Full Governing Body:

 

School Improvement:

A committee operating under the delegation of the Full Governing Body, considering the school’s standards, performance and development of:

teaching and learning, the curriculum and assessment policy and outcomes.

This committee reports back to the Full Governing Body.

 

Resources and Safeguarding:

A committee operating under the delegation of the Full Governing Body considering premises, school finance, health and safety, personnel and safeguarding.

This committee reports back to the Full Governing Body.

 

Other committees are listed below:

Complaints Committeeterms of reference as per LA agreed policy – see policies section

 

Pupil Discipline Committee - The Governing Body can delegate some or all of its functions in respect of exclusions to a committee consisting of at least three governors.

 

Pupil Discipline Appeal Committee - To consider any appeals against decisions by the Head Teacher/Pupil Discipline Committee.

 

Staff Discipline/Dismissal CommitteeTo consider disciplinary matters and dismissals where these functions have not been delegated to the Head Teacher under the Staffing Regulations 2009 or, in the case of discipline, where the Head Teacher has had detailed prior involvement.

 

Staff Discipline/Dismissal Appeal CommitteeTo consider any appeals against decisions by the Head Teacher/Staff Disciplinary/Dismissal Committee.

 

Tenders Committee – to consider tenders for school development projects.

 

Distribution Chart (Who's on What?):

Key:    CH = Governor who chairs the committee

            SUB = any substitute members required due to absence to be contacted alphabetically

 

 

 

Governor

 

 

 

Resources & Safeguarding

School

Improvement

Pupil

Discipline

 

 

 

(SUB)

Pupil

Discipline

Appeal

 

 

(SUB)

Complaints

 

 

 

 

(SUB)

Staff

Discipline

Dismissal

 

 

(SUB)

Staff

Discipline

Dismissal

Appeal

 

(SUB)

Tenders

Mr Max Varnom

ü (CH)

ü

ü

 

ü (CH)

 

ü

ü

Rev David Thomson

ü

 

 

 

 

 

 

 

Mrs Gwen White

 

ü

ü

 

ü

 

 

 

Mr Simon Collier

 

ü (CH)

ü (CH)

 

 

 

ü (CH)

 

Mr Philip Holden

ü

 

 

ü (CH)

ü

ü (CH)

 

 

Mr David Seddon

 

ü

 

 

 

 

 

ü

Mrs Jayne Deakin

 

ü

 

 

ü

 

 

 

Mrs Catherine Hamilton

 

ü

 

 

 

 

ü

 

Mrs Laura Armstrong

ü

 

 

ü

 

ü

 

 

Mrs Helen Howcroft - Swift

ü

 

 

ü 

 

ü

 

 

Mrs Janine McGadie

ü

 

 

 

 

 

 

ü

Mr David Gerrard

ü

ü

 

 

 

 

 

ü

Miss Ruth

Canavan

  ü           ü

Top